فهرست مطالب و عناوین این بخش

بازرسی گریتینگ چیست؟

در مورد گریتینگ استاندارد ها و اصول متفاوتی موجود است. گریتینگ نیز مثل تمامی قطعه های صنعتی با توجه به استاندارد های تعریف شده از سمت سازمان جهانی استاندارد گریتینگ، تولید و بازرسی شده است و میزان کیفیت آن بر حسب این استاندارد ها کنترل می شود.

 

مهم ترین استاندارد گریتینگ ANSI MBG 531-532 می باشد . استاندارد نوع MBG 531 برای گریتینگ های دارای وزن سبک و استاندارد نوع MBG 532 برای گریتینگ ‌های دارای وزن سنگین و استاندارد نوع MBG 533 برای جوشکاری گریتینگ استفاده می شود.

 

همچنین استاندارد بین المللی ASTM A123 به جهت پوشش (روکش) گالوانیزه گرم به کار برده می شود. کلیه قطعه های تولید شده بر حسب اصول و استاندارد های بین المللی، نقشه های کارشناسان، سازندگان و متخصصین در این زمینه مورد کنترل کیفیت قرار می گیرد و هنگام تحویل به خریداران این محصول کنترل می شود.

 

آنالیز و بررسی محصول های گریتینگ از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین خاطر تست محصول های پیش از تحویل دادن به مشتریان و درخواست کنندگان پس از طراحی و تولید گریتینگ انجام می شود. بازرسی گریتینگ در ۲ مرحله صورت می پذیرد :

TDMSBG1

۱- بازرسی گریتینگ پیش از گالوانیزه شده

پیش از گالوانیزه شدن گریتینگ نخستین فرایند بررسی گریتینگ انجام می شود. بعد از طراحی و تولید گریتینگ به منظور بازرسی محصولات تولید شده و پیش از گالوانیزه شدن گریتینگ ها به مشتری اطلاع داده می شود که میبایست محصول هایتان بررسی و آنالیز شود.

 

همچنین بازرس یا نماینده کارفرما در مکان مربوطه حاضر می شود تا بررسی محصول های گریتینگ را انجام دهد. مورد هایی که در این بررسی به وسیله نماینده کارفرما بر حسب نقشه های ساخت بازرسی می شود عبارتند از : ابعاد گریتینگ تولیدی، بازرسی ظاهری محصولات گریتینگ، دقت جوشکاری گریتینگ، میزان تابیدگی در گریتینگ، میزان ضخامت و میزان ارتفاع تسمه کاربردی، مشخصه های فنی گریتینگ، چشمه گریتینگ و ...

۲- بازرسی گریتینگ پس از عملیات گالوانیزه گرم و بسته بندی

پس از فرایند گالوانیزه گرم گریتینگ به وسیله بازرس، دوباره به جهت مرحله ۲ بررسی می شود. بازرسی این مرحله شامل مورد های زیر می باشد :

 

ضخامت سنجی گالوانیزه گریتینگ، بررسی از میزان ضخامت گالوانیزه گریتینگ به واسطه دستگاه الکومتر کالیبره انجام می گردد. اصول و استاندارد میزان ضخامت گالوانیزه برای ضخامت ‌های متفاوتی در جدول های مختلفی بیان شده. میزان ضخامت پوشش گالوانیزه گرم برای گریتینگ های عادی تقریبا ۸۰ تا ۸۵ میکرون به صورت میانگین می باشد.

 

بررسی میزان چسبندگی گالوانیزه گرم، در این فرایند از مقدار چسبندگی گالوانیزه به واسطه تست ایکس کات یا همان کاتر با خط های ضربدری به وسیله بازرسی که کارفرما معرفی می کند تست انجام می دهند که باید در محدوده استاندارد ها باشد.

 

در انتهای بررسی و آخرین مرحله از فرایند انجام کار، تمامی محصول های گریتینگ طبق درخواست مشتری ها بر روی پالت های چوبی گذاشته شده و تسمه کشی می گردند، بعد از آن بر روی آن ها لیبل مخصوص چسبیده می شود که اطلاعاتی مثل : شماره سریال گریتینگ، پلاک گریتینگ، تعداد هر دسته بندی و ... نوشته شده است. در آخر تمامی مدرک ها و مستند های مربوط به گریتینگ امضاء و مورد تایید بازرس قرار می گیرد.

TDMSBG2