فهرست مطالب و عناوین این بخش

پوشش گریتینگ چیست؟

کاربرد پوشش گریتینگ چیست؟

پوشش گریتینگ چیست؟ کاربرد پوشش گریتینگ چیست؟ انواع پوشش گریتینگ کدامند؟ روکش گریتینگ چیست؟

این ها همه از جمله سوالاتی است که ممکن است در ذهن برخی از کاربران ایجاد شود. بد نیست گذری به این موضوع داشته باشیم تا علاوه بر افزایش سطح دانش و آگاهی، از کاربرد ها و مزایای عالی پوشش گریتینگ و روکش گریتینگ و همچنین از انواع پوشش گریتینگ مطلع شویم.

 

در پاسخ به سوال "پوشش گریتینگ چیست" یا "روکش گریتینگ چیست" میتوان گفت پوشش گریتینگ (روکش گریتینگ) به لایه ای گفته میشود که از گریتینگ در برابر عوامل محیطی و مخرب محافظت و جلوگیری میکند و در نهایت باعث طولانی تر شدن مدت عمر و زمان کارایی گریتینگ میگردد.

 

پوشش گریتینگ (روکش گریتینگ) را بر اساس نیاز و درخواست طراح و سازنده انجام میدهند. پوشش گریتینگ بر پایه سه نوع رنگ ، پلی اتیلن سبک و گالوانیزه است که معروف ترین و پر استفاده ترین نوع پوشش گریتینگ (روکش گریتینگ)، پوشش گالوانیزه گرم گریتینگ میباشد.

انواع پوشش گریتینگ چیست؟

پوشش رنگ گریتینگ

یکی از انواع مهم پوشش گریتینگ (روکش گریتینگ)، پوشش رنگ گریتینگ است. این پوشش گریتینگ هزینه پایین تری در مقایسه با بقیه پوشش های گریتینگ دارد. با توجه به درخواست مشتری و درخواست کننده نوعش مشخص می شود. ضخامت این پوشش گریتینگ (روکش گریتینگ) به نسبت پوشش گالوانیزه گریتینگ کمتر میباشد.

به طور معمول از این پوشش گریتینگ (روکش رنگ گریتینگ) به جهت نمای ساختمان ها استفاده میکنند.

همچنین راه پله های فرار و اسپیرال که در نمای ساختمان کار شده اند را با در نظر گرفتن رنگ نما، رنگ آمیزی می کنند. بعضی وقت ها پیش از رنگ کردن، از پوشش ضد زنگ استفاده میشود.

پوشش پلی اتیلن سبک گریتینگ

از این روکش گریتینگ (پوشش پلی اتیلن سبک) برای مقاومت گریتینگ مقابل خوردگی و عایق سازی گریتینگ در برابر جریان الکتریسیته استفاده میشود. به علاوه روکش پلی اتیلن سبک گریتینگ، در مقابل مواردی از جمله رطوبت نیز، عایق بسیار خوبی میباشد.

میانگین میزان ضخامت این پوشش گریتینگ (روکش پلی اتیلن سبک) ۷۰۰ میکرون میباشد.

بیشترین کاربرد پوشش پلی اتیلن سبک گریتینگدر شرکت های هواپیما سازی و خطوط برق کشی کارخانه های ساخت خودرو بوده است. لذا نیروگاه های برق از مهم ترین استفاده کننده های این پوشش گریتینگ (پلی اتیلن سبک) میباشند.

پوشش گالوانیزه گریتینگ

پوشش گالوانیزه (روکش گالوانیزه) یک فرایند اعمال لایه نازکی از پوشش گریتینگ روی سطح قطعه های آهنی و فولادی جهت حفاظت بیشتر از سطح فولاد مقابل خوردگی و عوامل مخرب محیطی میباشد.

فرایند پوشش گالوانیزه گرم گریتینگ (روکش گالوانیزه گرم) یکی از انواع خاص از روش های گالوانیزه میباشد که در این پوشش گریتینگ (پوشش گالوانیزه گرم) محافظ روی با غوطه ور کردن قطعه فولادی در حمام مذاب روی بر سطح آن اعمال می شود.

پوشش روی به شکل مانعی در مقابل خوردگی از فولاد حفاظت میکند. این فرایند شامل مرحله های مختلف است از جمله آماده سازی، تمیزکاری، اعمال فلاکس، گالوانیزه گرم، سرمایش، و کنترل کیفیت و ...
هر کدام از مرحله های این فرایند به طریقی کنترل میشود که مجموعه ای از ضخامت پوشش گریتینگ مناسب، کیفیت، ظاهر و عملکرد بهینه مطابق با استاندارد های بین المللی ASTM برخوردار است.

این پوشش گریتینگ (روکش گالوانیزه گرم گریتینگ) در صنعت هایی از جمله پتروشیمی و کشتی سازی بالاترین کاربرد را دارد به جهت به وجود آوردن مقاومت گریتینگ در مقایسه با خوردگی و زنگ زدگی ایجاد میگردد.

به علاوه ظاهر گریتینگ با این روکش (پوشش گالوانیزه گرم گریتینگ) دارای زیبایی بیشتری میباشد.

بعضی وقت ها برای صنعت هایی از جمله شهر سازی دیده شده که گریتینگ های مورد نیاز را در پارکینگ ها و حتی راه پله ها، به پوشش گالوانیزه گرم گریتینگ مجهز میکنند.