کاربرد گریتینگ در صنایع نفت گاز و پتروشیمی

 

گریتینگ که از آن با نام درپوش یا شبکه‌های مشبک هم یاد می‌شود، دسته‌ای از درپوش‌های فلزی و کامپوزیتی است که در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد.

 

مهمترین کاربرد گریتینگ در صنایع نفت گاز و پتروشیمی است.

در خصوص کاربرد گریتینگ در صنایع نفت گاز و پتروشیمی لازم به ذکر است که در صنایع پتروشیمی، خوردگی و زنگ زدگی تجهیزات به دلیل ارتباط با آب دریا و شوری بیش از حد آن یک موضوع مهم است.

 

در نتیجه هر ساله برای تعویض تجهیزات زنگ زده هزینه‌های هنگفتی خرج می‌شود.

 

برای حل این موضوع، از تجهیزاتی که بتواند مقاومت بالاتری در برابر زنگ زدگی از خود نشان دهد، استفاده می‌شود.

 

گریتینگ‌های کامپوزیتی یکی از مصالح کاربردی است که در حوزه پتروشیمی و نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

جنس کامپوزیتی این محصولات سبب شده تا در برابر خوردگی و فرسایش زیاد مقاومت بالایی داشته باشد.

از طرفی گریتینگ کامپوزیتی عایق خوبی برای الکتریسیته و گرما بوده و همچنین در برابر محیط‌های اسیدی و الکتروشیمیایی نیز مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

 

در نتیجه تمام این موارد باعث شده تا از این درپوش‌ها در ساخت اسکله‌های نفتی، جایگاه‌ها، دکل‌ها و … در صنعت پتروشیمی استفاده فراوانی بشود.

 

لازم به ذکر است که قیمت گریتینگ کامپوزیتی بالاتر از قیمت گریتینگ فلزی است اما با توجه به اهمیتی که کاربرد گریتینگ در صنایع نفت گاز و پتروشیمی دارد، قیمت آن قابل توجیه است.

 

اطلاعاتی مختصر درباره گریتینگ و انواع آن

 

همانطور که در قسمت قبل نیز ذکر شد، گریتینگ دسته‌ای از درپوش‌های صنعتی است که یکی از بهترین راهکارها برای پوشش سطوح مختلف می‌باشد.

 

این دسته از درپوش‌ها از تسمه‌های باربر و رابط تشکیل شده‌اند که به وسیله پرس و یا جوشکاری بهم اتصال پیدا کرده و کاملا یکپارچه شده‌اند.

 

به صورت کلی این درپوش‌ها از نظر جنس به دو دسته فلزی و غیرفلزی تقسیم بندی می‌شوند.

 

گریتینگ فلزی شامل گریتینگ فولادی، چدنی، گالوانیزه، آلومینیومی و … است. از طرفی درپوش‌های غیرفلزی شامل گریتینگ کامپوزیت، فایبرگلاس و … می‌باشد. لازم به ذکر است که گریتینگ فلزی از تسمه و میلگرد فولادی در ابعاد گسترده تولید شده و کاربردهای فراوانی دارد.

 

قیمت مناسب و استحکام بالا از جمله مزایای این درپوش‌ها است. در خصوص گریتینگ کامپوزیتی هم لازم به ذکر است که ویژگی‌های متفاوتی نسبت به نوع فلزی این درپوش‌ها دارد.

 

برتری در خصوصیات شیمیایی و مکانیکی از جمله مهمترین برتری درپوش‌های کامپوزیتی نسبت به درپوش‌های فلزی است.

 

همانطور که در قسمت قبل ذکر شد، مهمترین کاربرد گریتینگ در صنایع نفت گاز و پتروشیمی است.

 

در حال حاضر ارسال نظر امکان پذیر نیست.