گریتینگ چیست ؟

 

گریتینگ در زبان فارسی از آن بعنوان درپوش یاد می شود، این درپوش سازه ای مشبکی شکل و بسیار سخت است که به دلیل توان باربری بالا در پروژه های سنگین صنعتی و شهری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

این درپوش انواع مختلفی دارد و هر کدام از این زیر مجموعه ها ویژگیها و کاربردهای متنوعی دارند. در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی جامعی راجع به این محصول محبوب ارائه نماییم. لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

صفحات مشبکی شکل گریتینگ به دلیل مقاومت بالا و در عین حال وزن کمی که دارند به عنوان عضوی ضروری در صنعت سنگین شمرده می شوند. از کاربردهای این محصول در پالایشگاه ها، نیروگاه ها، معادن، کارخانه های فلزی، شهرسازی و ساختمان سازی،کانال های آب، توری در صنعت لجستیک، کفپوش سکوهای نفتی، قفسه، راه پله اضطراری، کفپوش و غیره می توان نام برد.

 

گریتینگ تعاریف های متعددی دارد، در اینجا به برخی از تعاریفی که برای این محصول گفته شده است اشاره می کنیم:

 

۱- عنصری که با وجود وزن کمی که دارد از ظرفیت باربری بالا برخوردار است.

 

۲-  یک شبکه چوبی یا فلزی که برای بستن یا کف دهانه مورد استفاده قرار میگیرد.

 

۳- یک پارتیشن، پوشش، یا قاب میله یا میله موازی

 

۴- مجموعه ای از خطوط نزدیک موازی به هم یا میله های حاکم بر روی یک سطح صیقلی

 

انواع گریتینگ از نظر جنس

 

۱ – گریتینگ فلزی

 

گریتینگ فلزی با استفاده از تسمه ها و میلگرد های فولادی در ابعاد نامحدود ساخته میشود. درپوش فلزی دارای کاربردهای فراوانی است و در برنامه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

گریتینگ فلزی  انتخابی ایده آل برای پروژه هایی است که در آن از سنگرها و پله ها گرفته تا کف سازی و کف پوش استفاده می شود. درپوش فلزی طیف وسیعی از نیاز مخاطبان را پوشش می دهد و برای اینکه از آسیب های محیطی در امان بماند نیاز به پوششی مقاوم دارد.

 

برای پوشش درپوش فلزی از موادی مثل رنگ و گالوانیزه استفاده می شود. در گریتینگ گالوانیزه، بعد از ساخت  گریتینگ بر روی آن روکشی از جنش گالوانیزه گرم  با ضخامت حدود ۹۰ میکرون قرار میگیرد که باعث میشود در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم شود.

زمانی که این درپوش به پوشش گالوانیزه آغشته می شود به این عمل اصطلاحا گالوانیزاسیون می گویند، با انجام این عمل مقاومت محصول به قدری افزایش پیدا می کند که در برابر هر نوع خوردگی در امان می ماند و شکل اولیه خود را حفظ می کند. این مسئله باعث شده که از بین انواع گریتینگ، نوع گالوانیزه آن دارای طرفداران زیادی باشد.

 

گریتینگ گالوانیزه یکی از مقاوم ترین انواع درپوش است که دلیل این استقامت نوع پوشش به کار گرفته شده در آن است. از جمله کاربردهای این محصول می توان به کفپوش پله، پوشش سنگر، راهروها، کفپوش، طبقه های اشکوب، پله های اضطراری و غیره است.

 

۲ – گریتینگ کامپوزیت

 

گریتینگ کامپوزیت نوعی دیگر از گریتینگ است که با توجه به متریال آن ویژگی هایی متفاوت با گریتینگ فلزی دارد. مزیت این درپوش نسبت به انواع فلزی علاوه بر برتری در خواص مکانیکی و شیمیایی این است که نسبت به نیاز و درخواست مشتری میتوان خواص محصول نهایی را در بازه وسیعی تغییر داد.

 

همچنین در مکان هایی که با توجه به شرایط محیطی مانند رطوبت یا خورندگی محیط نمیتوان از گریتینگ فلزی استفاده نمود، کامپوزیت جایگزین مناسبی برای آن است. مانند صنایع غذایی ، آزمایشگاه ها، کارخانجات بهداشتی، صنایع داروسازی و  پزشکی، آشپزخانه های صنعتی ،موتورخانه، صنایع نفت و گاز، پالایشگاه ها، محیط های بهداشتی و استریل و … کاربرد دارد.

ویژگی های منحصر به فرد گریتینگ کامپوزیت عبارتند از:

 

– استقامت بالا در برابر حرارت

 

– استقامت بالا در برابر محیط های اسیدی و الکتروشیمیایی

 

– انعطاف شکلی در برابر درخواست مشتریان

 

– عایق الکتریسیته و گرما

 

۳ – گریتینگ استیل

 

در ابعاد مختلف و طرح های متنوع و برای کاربری های مختلف قابل طراحی و تولید میباشد. گریتینگ استنلس استیل به ویژگی مقاومت در برابر زدگی و خوردگی و عمر بالا معروف است. این محصول با وجود هزینه تولید نسبتا بالا طرفداران زیادی در صنعت داروسازی، شیمیایی و غذایی، آشپزخانه های صنعتی، مخازن، نگهداری شیر، درپوش، کفشور، صافی و … دارد. دلیل این موضوع را می توان مقاومت بالای گریتینگ استیل در فضای های اسیدی و بسیار مرطوب است. این محصول همچنین زیبایی منحصر به فردی دارد و در محیط هایی که زیبایی بصری اولویت است به کار گرفته می شود.

همانطور که پیش از آن گفته شد برای مقاوم سازی گریتینگ فلزی از نوعی پوشش استفاده می شود که به آن خاصیت ضدرنگ می دهد. اما چگونه است که گریتینگ استیل به صورت طبیعی و بدون روپوش خاصیت ضدزنگ را دارد؟ پاسخ این سوال را می توان در آلیاژهای استفاده شده در این محصول جستجو کرد که شامل درصدی از کروم و آهن است. گریتینگ استیل حتی این ویژگی را دارد که جذب آهن ربا نشود و دلیل تمام این شگفتی ها استفاده از نوعی خاص از ورق استیل است که آن ۳۰۴ می باشد.

 

۴- گریتینگ چدنی

 

این نوع درپوش از جنس چدن داکتیل تولید میشود و به نوعی محکم ترین گریتینگ برای استفاده در فضاهایی با تردد بالای خودرو و یا پیست اسب سواری و … محسوب می شود. گریتینگ چدنی انتخابی مناسب برای درپوش روی کانال آب یا کانیوو های حاشیه خیابان ها ، رمپ پارکینگ ساختمان های مختلف و محوطه کارخانجات و فضاهای مختلف دیگر به حساب می آید. این محصول به دلیل هزینه قالب بسیار بالا در ابعاد محدودی تولید میشود و ابعاد آن معمولا درطول های ۵۰ سانتی متر و عرض های ۱۳ تا ۲۰ سانتی متر می باشد. نکته مهم درباره گریتینگ چدن کلاس وزنی آن می باشد که برای محیط هایی با تردد بالای خودرو حتما باید کلاس وزنی آن عدد ۲۵ تن یا ۴۰ تن باشد.

۵- گریتینگ آلومینیوم

 

این محصول از انواع صفحات مشبک موجود در بازار می باشد که در مواردی به کار می رود که کاهش وزن و کیفیت بالا مطرح می باشد. گریتینگ آلومینیوم در مکان هایی با قابلیت خورندگی بالای قطعات مورد استفاده قرار می گیرد.  آلومینیوم در مقابل رطوبت بسیار مقاوم می باشد و نسبت به سایر فلزات از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد. این محصول به خاطر داشتن ساختاری مناسب دارای جذب آلودگی بسیار کم نسبت به آهن و سایر مواد اولیه دیگر در ساخت محصولات گریتینگ است.

۶- گریتینگ مضرس

 

گریتینگ مضرس از نظر ظاهری به گریتینگ های آجدار و دندانه دار گفته می شود که همین باعث می شود لغزندگی سطوح را کاهش دهند. این گریتینگ در محیط هایی که ممکن است به دلیل وجود رطوبت، روغن یا … لغزنده باشند به کار می رود و سطح آج دار و دندانه دار آن باعث می شود خطر احتمالی لغزیدن کاهش یابد و محیطی امن برای افراد در آن محیط فراهم شود. این گریتینگ در محیط های پر رفت و آمد که عوامل جوی باعث لغزندگی آن می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد تا کسانی که در آن محیط رفت و آمد می کنند دچار آسیب دیدگی نشوند. هر مکانی که سطوح روغنی داشته باشد مثل برخی از کارخانه ها، برای جلوگیری از لغزندگی و ایجاد اصطکاک، گریتینگ مضرس یا دندانه دار را انتخاب می کنند.

در حال حاضر ارسال نظر امکان پذیر نیست.